Jilemničtí mají na volební období řadu zajímavých plánů

Jilemnický starosta Vladimír Richter Autor: DENÍK/Zuzana Koulová

12.11.2010 06:15

Jilemnice – V čele horského města zůstává na další čtyřleté období starosta Vladimír Richter (ODS) a místostarostka Jana Čechová (SNK Jilemnice).

V městské radě jako jediný obhájil své místo ředitel nemocnice Jiří Kalenský (ODS). Novými radními jsou Vladimír Vinklář (SNK Jilemnice) a ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec (KDU–ČSL).

Začíná běžná práce v komunální politice. „Jsem rád, že můžeme kontinuálně navázat na uplynulé období. Čeká nás toho hodně. Slovo starosta pochází zřejmě od slova starosti, takže jsem připraven na to, že nastanou,“ komentoval své znovuzvolení do funkce Vladimír Richter.

„Rádi bychom do budoucna realizovali řadu záměrů ve všech oblastech našeho života. Zvláště ve školství, zdravotnictví, dopravě, bydlení a podobně,“ dodal starosta.

Město bude podle něj například systematicky pracovat na tom, aby v Jilemnici udrželo gymnázium, které má sportovní charakter a jež vychovalo řadu sportovních osobností.

„Budeme také usilovat o to, aby Liberecký kraj rekonstruoval budovy, které jsme mu jako zřizovateli školy před časem bezplatně převedli do vlastnictví. Je potřeba je modernizovat tak, aby podmínky byly hodny školy tohoto typu a v tomto čase. Sportovní gymnázium má svůj věhlas a zaslouží si pozornost,“ řekl Richter. Sportovci se zřejmě dočkají úpravy kolečkové dráhy na Hraběnce, která už dožívá. Měla by zde být též dráha na in–line bruslení a záměr je, aby tudy vedla cyklostezka. „S okolními obcemi určitě začneme připravovat projekty na propojení cyklostezkami, a to s případným využitím dotačních peněz. Jde nám hlavně o to, abychom podpořili dojíždění lidí za prací na kolech. Například od Studence, Víchové, Poniklé, zkrátka podél údolí Jizery, kde vede silnice první třídy a je to tam nebezpečné,“ upřesnil starosta Vladimír Rychtr.

Zároveň však připustil, že samotné projednávání celé záležitosti bude kvůli mnoha vlastníkům pozemků zřejmě zdlouhavější.

V přípravách je také budování nového chodníku v ulici Československých legií, vedoucí na Studenec. Půjde o investici v řádu dvaceti milionů korun. Z dopravního hlediska chtějí Jilemničtí postupně vylepšit také některé přechody pro chodce.

V oblasti zdravotnictví se očekávají určité investiční záměry týkající se zdejší nemocnice, která je městským zařízením. „Nemocnice město nezatěžuje žádnými provozními náklady. V plánu má rozšíření o další pavilon, vybudování nové komunikace a rozšíření parkovacích ploch. Město má též v úmyslu upravit lesopark v areálu, abychom pacientům zajistili příjemné životní prostředí,“ vysvětlil Vladimír Rychtr.

Už v příštím roce chce Jilemnice také například pokračovat v zateplování objektů na sídlišti Spořilov. „Letos jsme začali zateplovat jeden ze dvou pečovatelských domů, chtěli bychom podobně zabezpečit i druhý. Na řadě jsou tam i další nemovitosti ve tvaru L, jejichž jsme vlastníky. Myslím však, že město by mohlo do budoucna zateplené byty nabídnout nájemníkům za rozumnou cenu k odkupu. Umím si představit, že pokud by někteří zájem neměli, zůstal by byt ve vlastnictví města a nájemníci by platili dál nájem. Rozhodně bychom byty neprodávali jiným osobám,“ doplnil starosta a dodal, že záměrem je za získané peníze postavit dům s takzvaně startovacími byty pro mladé. Na obnovu čekají jilemnické lesy, z nichž byla velká část zničena při loňské červencové vichřici. Uvažuje se též o vybudování rozlučkové síně na zdejším hřbitově.

Autor: Jana Mudrová