Bude víc času na projednání smírčího návrhu

PODPORU GYMNÁZIU v Jilemnici vyjadřuje i veřejnost. Petiční archy se plní již tisícovkami podpisů. Autor: DENÍK/Jana Mudrová

31.03.2011 12:57

Jilemnice – Po úterním jednání krajských zastupitelů v Liberci, které mělo rozhodnout o tom, které školy se mají sloučit, případně zaniknout, nastalo v ohrožených školách mírné uklidnění.

Tak by se dala charakterizovat i situace v jilemnickém gymnáziu. Zastupitelé bod optimalizace z projednávaného programu vyškrtli, jak o tom informujeme na straně 8 dnešního listu. Jilemnický starosta a zároveň krajský zastupitel Vladimír Richter (ODS), se domnívá, že o oddálení stavu nejde.

„Já si naopak myslím, že konečně nastane dostatek času pro projednání smírčího návrhu, který by byl akceptovatelný napříč politickým spektrem, a tudíž průchodný,“ komentoval včera pro Deník. Zároveň předeslal, že zastupitelé se dohodli na ustavení speciální komise, která smírčí návrh připraví. „Všichni víme, že situace ve školství Libereckého kraje není úplně optimální, že se něco udělat musí. Ale návrh, který vzešel z kraje, by zřejmě byl pro většinu zastupitelů nepřijatelný,“ dodal Vladimír Richter.

Připomeňme, že Liberecký kraj navrhuje v Jilemnici od roku 2012 o jednu třídu osmiletého gymnázia méně. Současně navrhuje navýšit třídu čtyřletého gymnázia a zavést do Jilemnice obor obchodní akademie z Vysokého nad Jizerou. Jilemničtí v návrhu, který kraji předložili, chtějí získat podporu pro systém osm plus čtyři plus čtyři. Čili osmileté gymnázium, čtyřleté gymnázium a čtyřleté sportovní gymnázium. „Tato varianta je nyní ve hře a nám se zdá jako alternativa optimální,“ prohlásil starosta při nedávné studentské manifestaci za zachování gymnázia.

Hanba! křičeli lidé v sále krajského úřadu

Liberec – Ryčný klapot řehtaček, prokládaný pískotem, bučením a nesouhlasnými výkřiky – takovou kulisu připravili včera studenti a další odpůrci reformy školství krajským zastupitelům, kteří ji měli schvalovat.

Na parkovišti před Krajským úřadem Libereckého kraje, kam zvuk ze sálu přenášely ampliony, se jich sešla asi stovka. Dalších šedesát lidí tleskalo, ale i nesouhlasně mručelo uvnitř sálu. Své zastupitele častovali i voláním hanba!, a to se za reformu sítě středních škol přijel osobně přimluvit i ministr školství Josef Dobeš.

Do opravdového varu ovšem dostali zastupitelé jak dav venku na parkovišti, tak i občany uvnitř sálu tím, že je nechtěli nechat se k proměně sítě škol vyslovit dřív než až na závěr jednání. To už přitom všichni věděli, že náměstek hejtmana Radek Cikl (ČSSD) reformu z jednání zastupitelstva stáhl. Přestože zastupitelé o návrhu diskutovali s ministrem Dobešem, nakonec k vlastnímu úžasu o reformě vůbec nehlasovali.

„Objevily se nové informace, proto návrh z jednání stahuji,“ vysvětlil radní Radek Cikl. Měl na mysli prohlášení ministra Dobeše, že od 1. září přejde jako rodinné stříbro sklářská škola v Kamenickém Šenově přímo pod ministerstvo. Po oznámení vedení kraje, že mohou občané se svými námitkami k reformě vystoupit až v závěru jednání, se rozhorlila také opozice.

„To je výsměch veřejnosti. Vy tady necháte lidi dvě a půl hodiny čekat, a pak jim řeknete, že reformu nebudete vůbec projednávat? Někteří sem přijeli z dálky. Mají tady tvrdnout další hodinu nebo dvě, než je pustíte ke slovu? Proč tu tedy byl ministr? Proč se o stažení bodu z jednání nedozvěděli lidé včas?“ ptal se Martin Půta (SLK).

Odložení diskuse občanů se nelíbilo ani protestujícím studentům na parkovišti. „Ať jdou někam, nejdřív hlasování zruší a pak diskusi odloží? To je neskutečný,“ podotkla jedna ze studentek s tím, že tolik hodin sedět na studené zemi před krajským úřadem ji nebaví. Přestřelka ale nastala i mezi zastupiteli. „Pane Půto, vy si tady děláte svou předvolební kampaň. Proč se zaštiťujete veřejností?“ zaútočil na Martina Půtu krajský radní Zdeněk Bursa (ČSSD).

A netrvalo to dlouho a ke Starostům pro Liberecký kraj se přidali i opoziční občanští demokraté. „Kdybyste měli ve vaší socialisticko – komunistické koalici potřebnou většinu, tak si tady tu reformu odhlasujete a vůbec se o ní s námi nebudete bavit,“ prohlásil Radim Zika (ODS). „Nechte, proboha, ty lidi tady vystoupit,“ dodal. Na to mu odpověděl Zdeněk Bursa, že lidé vystoupí, ale až v závěru zasedání zastupitelů, v bodě Různé. Na to se z řad občanů ozvalo mručení a výkřiky, a to tak silné, že je musel krotit hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Jeho stranický kolega Roman Šotola upozornil že je nesmysl, aby veřejnost diskutovala o bodu, který byl stažený z programu a který třeba za dva měsíce bude vypadat úplně jinak.

„Nechápu, proč se diskusi s občany bráníte,“ poznamenal Radim Zika. Nekonečný souboj mezi opozicí a čelem Libereckého kraje zastavil až návrh Jiřího Kittnera (ODS). „Navrhuji dokončit projednávání bodu 20 a pak hned po něm zařadit bod Různé, tedy vystoupení občanů,“ řekl a sklidil za to souhlasné hučení a potlesk.

Pro předřazení vystoupení občanů zvedlo ruku 42 zastupitelů, jeden se zdržel. Lenka Střihavková

 Autor: Jana Mudrová