Podpořili zachování gymnázia v Jilemnici

Nejen studenti, ale i obyvatelé města a okolí demonstrovali v Jilemnici za zachování gymnázia. Autor: Deník/ Jana Mudrová

09.03.2011 17:53

Jilemnice /AKTUALIZOVÁNO/ – Gymnázium v Jilemnici vytrvale bojuje o přežití. Za zachování školy se ve středu 9. března jednoznačně postavili na demonstraci studenti, pedagogové i veřejnost. Petice za zachování školy obsahuje zatím více než 3300 podpisů.

Svou jednoznačnou podporu škole vyjádřili nejen samotní studenti, ale také desítky obyvatel. Ti všichni se sešli na demonstraci před budovou bývalé textilní školy a potom průvodem dorazili před místní radnici.

Demonstrující, v jejichž čele vykročil Krakonoš, nesli také řadu transparentů s výstižnými slogany. Například: Stop diskriminaci malých obcí, Přežili jsme totality, přežijeme demokracii? Krakonoš se na vás zlobí, rušíte mu střední školy, Nejsme zločinci, tak nás nezavírejte a další. Manifestanti dali hlasitě a všichni v jednom šiku najevo, že si zrušení gymnázia nepřejí, čímž reagovali na záměry Libereckého kraje v rámci optimalizace školství v regionu.

Sportovní gymnázium je nejstarším svého druhu v bývalém Československu. Letos slaví 35 let existence. Celkově má škola 400 žáků, z toho sportovní gymnázium 80 ve čtyřech třídách. Studenti se mohou orientovat na přípravu ve sportech atletika, běh na lyžích, biatlon, skok, severská kombinace, alpské disciplíny a snowboarding. Školu proslavují zejména zimní sporty.

Ředitel Jiří Šorm nedávno pro Deník uvedl: „Například na olympijských hrách vloni ve Vancouveru startovalo hned jedenáct našich žáků nebo absolventů: skokani Koudelka s Hájkem a Maturou, biatlonisté Vítková, Zvařičová, Rezlerová, Vejnarová a Soukup, sjezdař Trejbal nebo sdruženáři Slavík s Kutalem.“

Morální podporu studentům dala najevo nejen početná přihlížející veřejnost, ale také starosta Vladimír Richter, ředitel školy Jiří Šorm i bývalí absolventi. „Omezení či zrušení gymnázia by pro celý region znamenalo obrovskou ztrátu, krok špatným směrem a byla by to ukázka toho, že Liberecký kraj nezvládá svoje kompetence,“ řekl například bývalý absolvent Martin Kupka, bývalý mluvčí vlády a současný starosta Líbeznic.

Aktuální situaci z jednání s krajskými úředníky přiblížil starosta Vladimír Richter. „Rada kraje měla projednávat upravený materiál, který jsme jako návrh vyřešení situace na gymnáziu předložili. Dosud jsem žádný verdikt neobdržel. Údajně se Jilemnice nedostala vůbec na pořad dne,“ upozornil starosta Richter.

Co také zaznělo na demonstraci:

Za pedagogy:

„Liberecký kraj navrhuje od roku 2012 o jednu třídu osmiletého gymnázia méně. Současně navrhuje navýšit třídu čtyřletého gymnázia a zavést sem obor obchodní akademie z Vysokého nad Jizerou. Problém je v tom, že děti, které budou chtít chodit do osmiletého gymnázia, budou muset hledat vzdělání jinde. V Libereckém kraji, v Semilech, v Královéhradeckém kraji, ve Vrchlabí nebo v Nové Pace. Zpět do čtyřletého gymnázia se nedostanou. Obchodní akademie ve Vysokém nad Jizerou letos vůbec ročník neotevřela, protože o tento obor není zájem. Obáváme se, že návrh, tak, jak ho předložil Liberecký kraj, by v budoucnu znamenal jednoduchou likvidaci gymnaziálního vzdělávání v regionu Jilemnice a okolních obcí. My zkrátka s návrhem nesouhlasíme, dali jsme svůj návrh a tento návrh byl připomínkován. Teď stále čekáme, jak dopadnou ty připomínky po předložení zastupitelstvu Libereckého kraje, které bude o celé optimalizaci v rámci celého kraje jednat koncem března. Návrh je koncipován tak, aby zde zůstaly zachovány obory, které mají svou tradici a své studenty. “

Za studenty:

„Dejte hlas naší škole. Ukažte jim, že se nebojíme. Je to školoa úspěšná, téměř se stoletou tradicí. A my přece máme zájem, aby tady zůstala. Prošla jí řada osobností, s regionálním, ale i mezinárodním významem. Vzpomeňte si na absolventy jen tady místně – ředitel nemocnice Jiří Kalenský, ředitel muzea Jan Luštinec. A pak persony sportovního života, jako jsou například Roman Koudelka, Filip Trejbal a další. Uvědomme si, že tato škola má svůj kredit. Jeden ze žáků navrhl na transparent heslo: Gymnázium Jilemnice – originální produkt. Nenechme si to vzít. Pokud to v Liberci nechápou, měli by si uvědomit, že nebudeme škrtat my tady sebe, ale budeme škrtat. Je.

Starosta Vladimír Richter:

Podali jsme oponentní námět ke krajskému návrhu optimalizace. Měl jsem už několik jednání s náměstkem hejtmana Radkem Ciklem i s vedoucí odboru školství Jiřinou Princovou, ale upřímně řečeno v tuto chvíli úplně přesně nevím, jaký je aktuální stav v celé věci. Materiál měla 8. března projednat rada kraje s tím, že jeho obsah nebyl dopředu známý a měl být předkládán až takzvaně na stůl. V pondělí jsem měl jednání s panem náměstkem. Připustil, že se zamyslí nad tím, co navrhujeme, že argumenty, které máme, chápe. Doufejme, že je vezme v úvahu. Jeden z návrhů, pro který se snažím najít podporu, je systém osm plus čtyři plus čtyři. Čili osmileté gymnázium, čtyřleté gymnázium a čtyřleté sportovní gymnázium. Tato varianta je nyní ve hře a nám se zdá jako alternativa optimální.

Autor: Jana Mudrová