Předsedou správní rady EYOWF 2011 se stal Vladimír Richter

Přepis článku z www.denik.cz ze dne 22.7.2010

Jilemnice – Vladimír Richter je úspěšným podnikatelem, starostou Jilemnice a zastupitelem Libereckého kraje. Od konce června mu přibyla nová funkce – stal se předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011, která stojí v čele příprav 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže v Libereckém kraji.

 
 „Upřímně řečeno, tak trochu jsem volbu čekal. Jsem od začátku členem této správní rady a znám celý projekt, který tak dobře řídil až do svého odchodu můj předchůdce Petr Doležal. Předtím jsem se orientoval především na letní sporty, teď jsem se zapojil i mezi zimní. Žiju však v Jilemnici a zdejsou lyže v různých podobách téměř hlavní dopravní prostředek. Z mé volby neměla příliš radost pouze rodina, neboť tuší, že na ni budu mít zase o něco méně času,“ poznamenal Richter.

Prozraďte, jaký je vlastně váš vztah ke sportu?
Byť na to moje poněkud prostorově výraznější postava nevypadá, musím říci, že veskrze kladný. Než se narodily děti, s manželkou Martinou jsme například závodně tancovali. Dnes se rád projedu na kole, oblíbil jsem si toulky nádhernou krkonošskou přírodou, ale mou největší sportovní láskou se stal baseball. Při studiu Matematicko-fyzikální fakulty v Praze jsem se nejprve seznámil se softbalem a od něj už byl jen kousek k baseballu.

To je pro Čechy přece jen netypické hobby. Co vás na tomhle odvětví nejvíc zaujalo?
Mám rád hlavně kolektivní sporty a považuji se za týmového hráče. Baseball mne nejen nesmírně baví, ale také mi poskytuje nejúčinnější formu relaxace. Nemusíte k němu mít asketickou postavu jako běžec nebo horu svalů jako vrhač koulí. Nerozhoduje v něm výbušnost, dynamika nebo síla, ale strategie myšlení. Ernest Hemingway o něm řekl, že jsou to nejrychlejší šachy na světě. Mohu se navíc pochlubit tím, že v současnosti působím jako rozhodčí extraligy a českomoravské ligy.

EYOWF v Libereckém kraji se uskuteční v termínu 12.-19. února 2011 – v jakém stádiu jsou nyní přípravy na tuto soutěž?
Do zahájení chybí sedm měsíců, takže je jasné, že přípravy na akci budou pomalu finišovat. Na základě aktuálního stavu ve všech sekcích věřím, že festival se veřejnosti představí kvalitním a bezproblémovým průběhem. V současné fázi organizační výbor, dlouhodobě pracující s vysokým nasazením, dolaďuje v nastaveném systému jednotlivé činnosti.

V čem podle vás spočívá hlavní přínos festivalu 2011 pro Liberecký kraj?
V České republice i v zahraničí je Liberecký kraj považován za sportovní region, neboť nabízí výborné podmínky zejména pro zimní odvětví a konají se zde také mnohé vrcholné sportovní, především lyžařské aktivity. Vyrostlo zde několik moderních areálů, které festival pomůže zviditelnit a pozitivně ovlivní i cestovní ruch v kraji. Do Evropy odtud zamíří televizní přenosy prostřednictvím stanice Eurosport 2. Osobně však největší přínos spatřuji v tom, že EYOWF bude znamenat velký mezník pro rozvoj mládežnického sportu nejen u nás, ale v celé Evropě.

Z úst některých starostů z regionu zazněla ojedinělá kritika, že kvůli finančním nákladům na EYOWF zanedbává Liberecký kraj sport v tělovýchovných jednotách a klubech. Co vy na to?
Já jsem také starosta jednoho z měst Libereckého kraje a nemyslím si to… Tím spíše, že úkolem krajských samospráv není podpora jednotlivých lokálních organizací, ale naopak sportovních akcí nadregionálního významu. A EYOWF 2011 takovou prestižní soutěží jednoznačně je – navíc zaměřenou na mládež a podporovanou Českým olympijským výborem. Financování z veřejných rozpočtů je proto logické stejně jako všude ve světě.

Po MS 2009 v klasickém lyžování, které skončilo dluhy, se však část veřejnosti v libereckém regionu staví skepticky k další sportovní akci. Jak jí navrátit důvěru?

Lyžařský šampionát skončil sportovním i organizačním úspěchem, ale – bohužel – nikoliv ekonomickým. A to je nepochybně skvrna na jeho pověsti. Aby se v případě EYOWF 2011 už nestalo nic podobného, je nejen úkolem, ale i povinností všech pořadatelů akce – správní rady i kompletního organizačního týmu. Jsem přesvědčen, že až budeme příští rok v červnu dělat definitivní účetní uzávěrku festivalu, dokážeme veřejnosti, že i tak rozsáhlou akci lze uspořádat na špičkové úrovni, transparentně a bez dluhů.

Účast předsedy Jacquese Roggeho na zahájení svědčí o mimořádné pozornosti, kterou MOV festivalu přisuzuje. Co byste si přál, aby si odvezl z Libereckého kraje jako vzpomínku?
Nepochybně dobrý pocit z toho, že Liberecký kraj i náš tým je schopen uspořádat vrcholnou mezinárodní soutěž sportovně, organizačně i společensky na lepší známku než výbornou! Tedy – na jedničku s hvězdičkou…

Jak byste nejlépe pozval diváky v rámci EYOWF 2011 do hledišť areálů a stadionů?
Kde jinde uvidí v akci obrovské talenty a budoucí hvězdy světového sportu, z nichž mnohé se představí mezi seniory už na Zimních olympijských hrách 2014 v Soči? A tam, při pohledu na ně, si budou moci říkat: Tak tyhle jsem na vlastní oči sledoval ještě jako dorostence v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo Kořenově-Rejdicích!

(vz)